«

»

Lis 09

Jak správně měřit rychlost internetu.

Jak správně ověřit rychlost připojení do internetu?

Časté téma které se  probírá mezi klienty, uživateli i poskytovateli.
Všichni chtějí rychlost a přitom jim mnohdy k ničemu není, když nemají správně nastavenu domácí síť. Každy si myslí, že když si koupí nový chytrý telefon za 15.000Kč, bude mu luxusně fungovat i na domácí síti s wifi starou 5let, za 500,-Kč které je ve vedlejším pokoji. To rozhodně nikoli…. až 85% potíží je spojených s domácí sítí, za které poskytovatel nemůže a ani je nemá jak ovlivnit, jen Vám poradit.

Jako běžný uživatel nemáme li zkušenosti se sítěmi, je namístě pár základních pravidel.
Před kontrolou rychlosti:

  1. Restartuje Vaše PC/NB/Tel.
  2. Restartujte Váš modem připojení k internetu (vypněte ho alespoň na  5minut z el. zásuvky).
  3. Restartujte  vaše domácí WIFI/router, ideálně ho nechte 5minut vypnutý, případně i SWITCH pokud je v síti.
  4. Vše pozapínejte a počkejte 5minut, než se systémy opět spojí do internetu.
  5. Připojte NB/PC kabelem k routeru/wifi, optimálně na chvíli vypněte wifi v NB.
  6. Ideálně odpojte na chvíli ostatní zařízení/uživatele 🙂 z wifi/routeru a nechte zapnutý pouze internet a měřící PC/NB.…..
    Vlastní měření:
  7. přejděte v prohlížeči internetu na webovou stránku http://www.speedtest.net  a klikněte na „GO“.
  8. Po kliknutí se po chvíli nastavování nejvhodnějšího měřícího serveru spustí měření na konkrétní server.
  9. Toto měření se vám uložilo na stránce „results“, se zaznamenaným časem a datem měření.
  10. Toto měření proveďte několikrát opakovaně i v různých časech.
  11. Výsledky zašlete v případě požadavku poskytovateli k posouzení.

Tip pozn.: každé měření z vašeho PC se ukládá a je dostupné nad výsledkem měření v položce „results“. Chcete li poslat k posouzení je výsledek jednorázového testu, pošlete přímo odkaz adresy výsledku. Chcete li poslat seznam testů, je v sekci results dole položka „Export results“ který vám do pc uloží tabulku, kterou můžete poslat k posouzení za všechna provedená vaše měření. Nejste si jistí, pošlete printscreen, nebo pomocí programu výstřižky(má ho každé pc s WIN) vystřihnete výsledek a přes CTRL+V vložíte do emailu.

Tento výše popsaný postup je nejoptimálnější ověření funkčnosti připojení k internetu pro běžnou veřejnost.

Proč neměřit jinde než na www.speedtest.net?

Statistiku nám ukazuje tabulka níže (poskytnuto klientem, děkujeme), která jasně ukazuje při tarifu 30/3Mb jak jiné servery ukazují často nepřesné údaje a je třeba ověřovat zjištěná měření.

Je zřejmé, že speedtest.net ukazuje nejreálnější skutečnost a nejhůře na tom je DSL.cz, které neodpovídá realitě. Nově je spuštěn i měřič společnosti CZnic NETmeter, který ale bohužel také zatím ne přesně měří výsledný stav rychlosti.

Nezapomeňte:
Je potřeba si ale uvědomit, že to že máme možnost užívat výdobytky technologií a být online na internetu ne vždy znamená, že když kupujete rychlost 50Mbit, musí být vždy 50Mbit. Rychlost 50Mbitů tedy může kolísat mezi 30-50Mbity a neměla by klesnout pod 16Mbitů. Pokud máte rychlost nižší, řešte to s poskytovatelem.
To že funguje internet je také o sdílení konektivity, tzv. agregaci. Sdílená konektivita je buď uživatelská, kdy se záměrně sdílely tarify mezi uživateli, nebo technologická.
Uživatelská se vesměs již moc nevyskytuje, ještě se objevuje u velkých poskytovatelů a podobně, co jim to řeší právník slovíčkami ve smlouvě.
Malí poskytovatelé ji většinou sdílení (agregaci) neaplikují.
Technologické sdílení je ale nutné, protože i vodovodní řád v obci/městě, nemáte jen pro sebe. Takto je to i s internetem. Hlavní řády hlídá poskytovatel aby měl vždy dostatečné rezervy. Bez této funkce by jsme neměli internet za cca 300Kč, ale za 3000Kč a to je potřeba si uvědomit. Proto každý tarif má přesně dané rychlosti, jak má fungovat. Pokud nefunguje, je to na řešení s poskytovatelem. Proto ale musíte skutečnou rychlost změřit správně.
Poskytovatele hlídá telekomunikační úřad, zda li poskytuje férové podmínky všem spotřebitelům služeb. Novelizace zákona o elektronických komunikacích z 1.1.2021 jasně hovoří co se může a nesmí uvádět v rychlostech a dokumentaci. Obyčejné pravidlo je takové, že když si z letáku kupujete smluvní rychlost 100Mbit, její obvyklá rychlost se pohybuje  na 60%, tedy 60-100Mbitů. Rychlost ale nesmí klesnout pod 30%, tedy pod 30Mbitů. Jsou přesně dána pravidla, jak má každý tarif fungovat a jak případně nesrovnalosti řešit u poskytovatele. Je falešné se domnívat, že Vám někdo nabídne rychlost „až“ 1000 Mbit(ano tisíc Mbitů) za 50Kč měsíčně a vaše rychlost bude 600Mbit trvale.
Používejte rozum a mluvte s vaším poskytovatelem, vždy se vám bude snažit potíže vyřešit. Jestliže poskytovatele hned měníte a prcháte jako zajíc, většinou si nepomůžete. Neexistuje dokonalý internet, jen dokonalý marketing a dokonalý právník společností, kdy vás naláká na „vzdušné zámky“ a klidně vás stáhne z kůže, aby z vás peníze dostal jinak. Férový poskytovatel to nedělá.
Malý poskytovatel na to nemá čas ani žaludek. Menší poskytovatelé jsou 24h v práci a sledují vše aby na 100% fungovalo. U malého poskytovatele máte skoro vždy možnost najít rozumné řešení vhodné pro obě strany. Nové technologie rychleji nasazují malí, než velcí. Když jste u vašeho místního poskytovatele, je Vám většinou vděčný, že s ním spolupracujete. Jen se slovo vďěčnost někdy u koncových uživatelů ztrácí v záplavě marketingových čísel, která jsou jim vtloukána reklamou v TV.

Přejeme dobrý pocit z podpory a klidné serfování na internetu !

Ukázková statistika před řešením a po řešení z podzimu 2020 z „horní dolní“.

 

Základní schéma připojení k internetu bezdrátově:

 

Pro ověření spojení mezi zařízeními můžete ověřit vaše domácí propojení a propojení do internetu dle tohoto návodu.

 

1 ping

  1. Netflix a datová náročnost připojení k internetu » profi INTERNET

    […] « Jak správně měřit rychlost internetu. […]

     

Komentáře byly zablokovány.

reklama P
reklama L