«

»

Pro 12

Netflix a datová náročnost připojení k internetu

Používáte Netflix a seká se Vám připojení k internetu?

…není se čemu divit.

Netflix vcelku velmi dobře dynamicky reaguje na rychlost vašeho připojení, resp na jeho využití. Standardně využije maximální konektivitu jakou máte, tedy není problém využít klidně 60Mbps při sledování současně na dvou TV .

Komu se to nelíbí, že má přetíženou domácí síť a chce se mimo sledování TV i koukat na jiné služby na internetu, musí si upravit nastavení buď na routeru, u poskytovatele, nebo přímo na vašem účtu službě Netflix.

Předem upozorňuji, že často se o Netflixu řeší, jak přijímat vyšší kvalitu obrazu, nebo nejlépe ve 4K. Lidé, neblázněte, čím vyšší kvalita, tím sice kvalitnější obraz, ale tím pádem si přetížíte vaši domácí síť a pak se divíte proč vám zas nefunguje třeba normální internet.
To je jako když chcete jezdit malým osobákem 200Km/h po dálnici a pak se řidič diví, že je auto totálně zničeno pro normální použití a sotva jede se spotřebou 15l/100km !!!. 

Správné je nastavit si jen tolik, kolik potřebujete, tedy nenechat Netflix Vám neurvale „sežrat“ veškerou konektivitu pro rádoby lepší požitek z filmu. Je na každém uživateli aby byl při smyslech a nastavil Netflixu omezení a nenechat ho vás omezovat.

Kvalitu obrazu nastavujte opravdu s rozumem a nejste li na optické síti se 100Mb garantovaným provozem, tak Vaše připojení Netflix řádně omezí.

Občas k nám přijdou uživatelé, že jim jede internet mizerně a neví proč, prověří se jim linka, zjistí se, že linka je naprosto v pořádku, ale jede naplno ,třeba trvale 70Mbps a proto jim na běžné serfování po internetu nic nezbude navíc a celkově se jim jeví, že jim to nejede.
Když je dále zpovídáme, co mají doma nového, tak „prý nic“, jen nové PC , mladej hraje hry jo a dívá se jen na nějaký filmy z Netflixu a my občas taky …

A jsme doma… Netflix je dobrá služba, ale zlý a nenažraný pán, pokud ho nezkrotíte.
Nenastavený Netflix vám z vašeho internetu udělá nepoužitelnou síť a pak řešíte proč to nefunguje.

Zastávám názor, že všechny služby mají být jen tak kvalitní, jak já, jako uživatel, chci aby byli.

 

Proto jsme Netflix otestovali a přinesli jsme pár zkušeností z reálného provozu.

Nutné minimum pro Netflix

Minimální rychlost použití netflixu je od rychlosti 0,5Mbps, kde je video ještě sledovatelné. Na velké TV je již sice obraz velmi nekvalitní (neostrý), ale obraz se neseká a je plynule přehráván.

Menší zařízení přehrají obraz lépe. Pod rychlost 128kbps (0,2Mbps) je již ale video opravdu mizerné.
Připomínám, že většina domácností na pevných sítích má doma alespoň 15-20Mbps, tady rychlost omezení netflixu na 3Mb nikterak vaši síť neznehodnotí.

 

Použitelná kvalita – doporučujeme

Dostatečná konektivita, šířka pásma (rychlost připojení) jen pro TV v HD kvalitě je 5Mbps na zařízení. Zde je video dostatečně kvalitní a běžném uživateli naprosto dostačující. Pokud je tedy rychlost nižší než 5Mbps (5-1Mbps), streamuje netflix kontinuálně, ale je video bez potíží sledovatelné a jen se snižuje ostrost obrazu, která je vidět jen na velkých TV.

 

Když to uživatel neřeší a co vám „sežere“ Netflix normálně

Streamovací servery netflixu (45.57.75.0/24 a další..) se snaží k vám do přehrávacího zařízení protlačit vždy maximální kvalitu a předstreamovat si chvíli přehrávaného filmu dopředu.  Často tak má uživatel na připojení špičky 15-30Mbps v několikasekundových intervalech na zařízení. Tedy díváte li se na 2 TV doma, máte klidně datový tok 60Mbps a přetížíte si tak domácí síť pro cokoli jiného.

 


Jakou použít rychlost připojení

Aby jste věděli v porovnání s rychlostí připojení k internetu tak Netflix používá přibližně takovouto konektivitu:

 • méně než 0,5Mbps (0,5-0,2Mbps)  – nouzové sledování
  (je sledovatelné opravdu v nouzi a na malých zařízeních, nedoporučujeme pro smartTV, obraz se může sekat.)
 • 0,5 Mbps– požadované rychlé širokopásmové připojení
  (sledovatelné na tabletech, telefonech, na nových smart TV ale nekvalitní obraz, ale neseká se, pokud není vaše domácí síť přetížena)
 • 1,5 Mbps – doporučené rychlé širokopásmové připojení
  (sledovatelné na tabletech, PC, Noteboocích, na nových smartTV méně kvalitní obraz, ale neseká se)
 • 3,0 Mbps – doporučené pro kvalitu SD
  (na všech zařízeních + smart TV, obraz již z 90% velmi dobrý, neseká se)
 • 5,0 Mbps – doporučené pro kvalitu HD
  (na všech zařízeních + smart TV v HD kvalitě, obraz již z 95% velmi dobrý, neseká se)
 • 25 Mbps – doporučené pro kvalitu Ultra HD
  (na všech zařízeních + smart TV Ultra HD + 4K, obraz vinikající, velmi ale zatíží vaši domácí síť)

Spravujte používání šířky pásma Netflix, buďte pány vaší konektivity.

Video vyšší kvality využívá větší konektivitu (šířku pásma) než video nižší kvality. Pokud nemáte dostatečnou konektivitu, nebo  máte méně kvalitní připojení doma, či jste si připojili TV přes WIFI (!!! což rozhodně nedělejte) můžete spravovat používání  pásma Netflixu.

Netflix si určitě přenastavte s výchozího nastavení tak, že změníte ve vašem prfilu nastavení kvality videa na Nízká nebo Střední, aby se spotřebovávalo míň dat.

Sledování TV pořadů nebo filmů na Netflixu obvykle spotřebuje 1 GB dat za hodinu streamování ve standardním rozlišení a až 3 GB za hodinu v rozlišení HD. Stahování má podobnou datovou náročnost jako streamování videa. Pokud vám dělají starosti datová omezení nebo limity šířky pásma, můžete nastavení využití dat upravit podle níže uvedeného postupu.

Netflix umožňuje vybírat ze čtyř nastavení spotřeby dat:

 • Nízké – 0,3 GB za hodinu na jednom zařízení
 • Střední – SD: 0,7 GB za hodinu na jednom zařízení (doporučujeme pro běžná připojení)
 • Vysoké – Nejlepší kvalita videa, až 3 GB za hodinu na jednom zařízení a 7 GB za hodinu na jednom zařízení v rozlišení Ultra HD (vhodné pro optické sítě)
 • Automatické – Nastavuje spotřebu automaticky tak, aby se dosáhlo nejvyšší možné kvality podle aktuální rychlosti připojení k internetu

 

Upravte nastavení využití dat Netflixem – jak na to

Nastavení využití dat Netflixem platí pouze pro konkrétní profil vašeho účtu. Nastavení pro využití dat je proto třeba nastavit zvlášť pro každý profil na vašem účtu. Pokud vám dělá starost celkové množství dat, které Netflix používá, nezapomeňte zopakovat níže uvedené kroky pro všechny profily.

 1. Ve webovém prohlížeči přejděte na stránku Účet  vašeho Netflixu.
 2. Vyberte název profilu z nabídky profil a rodičovského zámku.
 3. Vyberte možnost Změnit a upravte Nastavení přehrávání.
 4. Vyberte požadované nastavení pro využívání dat. Doporučujeme střední, viz náhled.
  POZNÁMKA:
  Omezení využití dat má vliv na kvalitu videa.
 5. Uložte změny. Vaše změny se projeví do 8 hodin a řídí se servery Netflix.

Zde doporučujeme nastavit Střední, nebo vysoké rozlišení. Nedoporučujeme nechat Automatické. Je vhodné si vytořit několik profilů a třeba na mobil použít s nízkým nastavením.

Jak si ověřím rychlost.

Svoji rychlost připojení k internetu si ověříte např zde na FAST.com, nicméně si musíte být jisti, že nikdo jiný u Vás doma internet nevyužívá, jinak nebudete mít správný výsledek. Postup jak správně měřit máme zde.

 

Když se obraz videa zasekává

V současné době máme z řady použití ověřeno, že pokud se uživateli video na Netflix seká (opakovaně se načítá obraz), je z 85% potíž na domácí síti uživatele a nejčastěji na chybném zapojení zařízení, nebo nesprávně připojeném k internetu. Ano, 85% potíží je doma a jen 15% u poskytovatele. Netflix jako takový totiž dokáže přehrávat filmy na „čemkoli“ i na méně kvalitním připojení a to bez zasekávání obrazu. Pouze začne snižovat jeho ostrost, video se ale neseká.

Pokud se Vám video seká, prověřte vaši domácí síť a rozhodně připojte zařízení kabelem k routeru a nenechte ho na wifi.

Jako poslední poznámku podotknu, že většina společností (Netflix to ale není) uživatelům připravuje kvalitu v přednastavené kvalitě HD a videostream nebývá standardně větší než 4Mbps. Tím pádem i na nejlevnějším připojení k internetu třeba 10Mbps v horní dolní, či na horách mohou klidně fungovat 2 televize současně a ještě klidně brouzdat po internetu… 🙂 .

 

Přejeme příjemné sledování Netflix s vyladěnou sítí.

 

1 ping

 1. Sledujete Netflix? – BlučinaNet

  […] Netflix a datová náročnost připojení k internetu […]

   

Komentáře byly zablokovány.

reklama P
reklama L